Yenişehir, 1202. Sk. Ulubey İş Merkez No:57/D, 35170 Konak/İzmir
(0232) 457 13 69 info@aytekkundukgida.com

Faydalı Bilgiler

SOYA KULLANIM ALANLARI

Soya unu ise hayvan yemi için başlıca protein ve enerji kaynağı. Soya ayrıca ekmek, salata sosu, kahve kreması gibi gıda ürünlerinin yanında temizlik malzemeleri, kozmetik sektörü, plastik gibi sanayi sektöründe de birçok kullanım alanına sahip.

SÜT TOZU HAKKINDA

Süt tozu, yağlı ve yağsız taze sütlerin suyunun mümkün olduğu kadar uçurulmasıyla elde edilen kurutulmuş bir süt ürünüdür.
Süt tozunun en büyük avantajı yüksek miktarlarda süt tozu, aynı miktardaki sütten daha hafif geldiği ve daha rahat muhafaza edildiği için taşıma ve saklama açısından süte göre daha elverişli olmasının yanında bir de ucuzdur.
Bilinenin aksine süt tozu, sıcak suda çözünmez.
Her süt ürünü gibi süttozu bir süt ürünüdür ve hiç bir katkı maddesi içermemektedir. İhtiyaç duyulduğunda tekrar süte dönüştürülebilir (rekonstitüte süt) ve süt ürünlerine (rekombine ürün) işlenebilir.

SÜT TOZU NELERDE KULLANILIR

  • Süt tozu suda çözünebildiğinden  dolayı tüketiciye satılır. Süt tozuna 1 e 9 oranında su eklemekle, normal süt kıvamında bir ürün elde edilebilir. Süt temininin ya da süt saklamanın zor olduğu yerlerde süt tozu tüketimi tercih edilmektedir.
  • Süt tozu, sütle aynı aromayı verdiği, ama süt kullanmaktan daha ucuza geldiği için, süt kullanılan sektörlerde çoğu zaman süt tozu tercih edilir. Ayrıca saklanma koşullarının elverişliliği, ürünün bozulması durumunun olmamasından süt tozu tercih edilir
  • Afrika gibi ülkelere gıda yardımlarında, sütün besin değerini o insanlara ulaştırmak için gıda güvenliği ve ekonomik sebepler nedeniyle süt tozu tercih edilmektedir.
  • Pasta ve hamur işlemlerinde, ürün kalitesi için, sıvı sütün ürünü çok inceltmesini istenmediğinde süt tozu katılabilmektedir.
  • Bebek mamalarının üretiminde süt tozu etkindir.
  • Hazır çorba gibi kurutulmuş hazır ürünlerin içeriğini hazırlamakta süt tozu kullanılmaktadır.
  • Hayvanlar için hazırlanan çoğu mamaların içine de süt tozu katılmaktadır.
  • Kahve kremalarının içeriği süt tozundan faydalanılarak yapılır.
  • Ayrıca dondurma, şekerleme, peynir, yoğurt gibi süt kullanılarak üretim yapan çoğu işletmede süt tozu kıvam artırıcı olarak kullanılmaktadır.