Yenişehir, 1202. Sk. Ulubey İş Merkez No:57/D, 35170 Konak/İzmir
(0232) 457 13 69 info@aytekkundukgida.com

NATUREL SOYA KIYMASI

ÜRÜN DETAYLARI

 

SOYA KIYMASI ( Teksture Soya Proteini) NEDİR?

Teksture Soya proteini yapısına göre kıyma veya kuşbaşı şeklinde olabilir. GDO'suz Soya fasulyesinin kabuğu ve yağı alındıktan sonra % 52 oranda protein içeren soya ununa bir dizi özel işlemler uygulanarak, basınç ve sıcaklık altında sıkıştırılıp bitkisel et dokusu kazandırılması ile elde edilen doğal ve katkısız bitkisel bir üründür.

KULLANIM YERLERİ

Soya kıymasının özelliği içine katıldığı ürünün tadını, rengini değiştirmemesi, kullanılan ürünün tadını alması ürünün , yüksek protein ve lif içermesi, ekonomik olması ve bir çok araştırmada sağlığa faydalı bitkisel bir protein kaynağı olması , nedeniyle tercih edilmekte ve tüm dünyada her geçen gün kullanımı artmaktadır. Kolestrol ve yağsız olması nedeniyle diyet ve vejeteryan beslenmede en çok kullanılan protein kaynağıdır. ayrıca yüksek protein ve amino asit miktarları nedeniyle sporcu beslenmelerinde vazgecilmez ürünlerin başında gelmektedir.
Dünyada ve ülkemizde salam,sosis,sucuk sektöründe, hazır yemek üreticisi firmalarında ve mantı üretiminde yoğun olarak kullanılmaktadır. %52 protein İçeren, kendi doğal renginde veya et renginde, granül ve parça et halinde olan soya kıymasını kırmızı ve beyaz etin kullanıldığı tüm yemeklerinizde kullanabilir. Karnıyarık, ıspanak, nohut, kuru fasulye, dolma, menemen, makarna sosu, bütün köfte çeşitleri, pide, lahmacun, mantı börek, hamburger ve çorbalara kadar pek çok yemek çeşidinde isteğe göre belli oranlarda ( önerilen miktar 700 gram et+ 300 gram hazırlanan ıslatılmış soya kıyması) dana veya kuzu kıyması ile karıştırılarak tüketildiği gibi vejeteryan yemeklerinde sadece soya kıyması olarak doğrudan et yerinede kullanılabilir.

NASIL KULLANILIR:

1/3 oranında( 100 g. soyfleks soyaya 300 g. su ilave edilir.)15-20 dk. bekletilir ve fazla su sıkıldıktan sonra hazır hale gelen granur soya kıyması , istenilen oranda dana veya kuzu kıyması ile karıştırıldığı gibi vejeteryan yemeklerinde tek başınada kullanılabilir.